26. 11. 2010.

Siniša Ljepojević : Vreme ratovanja

Savremeni svet je, kako izgleda, ponovo suočen sa ratovima. U toku je vrlo intenzivan takozvani valutni rat na svetskom finansijskom tržištu koji će se neminovno pretvoriti u trgovinski rat najvećih svetskih ekonomija. Ako je verovati istoriji o onome šta se stvarno dešava, ti ratovi bi, na žalost, mogli dovesti i do pravog rata, do oružanog sukoba velikih razmera. To je u osnovi, prećutana ali svima jasna, glavna poruka nedavno održanog samita lidera Grupe 20 u Seulu koja okuplja vodeće zemlje svetske ekonomije.

Lideri vodećih zemalja su u Seulu još jednom pokazali da oni nemaju ni politički kapacitet ni snage da dogovorom zajednički razreše nagomilane probleme i da su, što je još važnije, u postojećim okolnostima, u uslovima ekonomske krize, njihovi interesi nepomirljivi. Dogovor nije moguć, a jedina saglasnost je da nema saglasnosti. Formula “da je postignuta saglasnost da nema saglasnosti” je postala simbol savremenih međunarodnih odnosa. U ne tako davnoj istoriji već viđeno iskustvo ali, na žalost, i njegov tragičan rezultat.

Minulih skoro tri godine kako je ekonomska kriza i zvanično obznanjena, mada ona traje znatno duže, ništa nije učinjeno da se otklone njeni uzroci i razreše problemi. Naprotiv, preduzimane su mere koje su krizu samo produbljivale i pravi krizni haos tek dolazi. Naravno, reč je o onima koji su i izvorište krize, Americi i vodećim zemljama Evropske unije. Obično se prst upire samo ka Americi, ali ne sme se zaboraviti i uloga evropske elite. Izvorište krize je u takozvanom anglo-saksonskom modelu globalizacije ili, kako se to još zove, neo-liberalnog kapitalizma. Taj model je zahvaljujući političkoj moći Amerike u minulih 20 godina nametnut, silom ili milom, velikom broju zemalja. U osnovi američkog i britanskog modela se iza pompeznih imena globalizacije i neo-liberalizma i navodnih civilizacijskih dostignuća krije vrlo jednostavna formula: živeti od tuđeg rada i tuđeg novca. Zahvaljujući dolaru kao osnovnom sredstvu plaćanja na svetskom finansijskom tržištu i glavnoj valuti državnih rezervi širom sveta to je do sada bilo moguće. Vremena su se, međutim, promenila i taj model je doživeo kolaps. Ali, najteže je priznati poraz, pa elita u Americi i EU ne odustaje. Zapadne vlade, koje su tokom sprovođenja tog modela praktično privatizovane, su kompletan izlazak iz krize prepustile bankarima, onima koji su i vinovnici krize. A bankari i krupni kapital imaju svoju logiku i njih ne zanima sudbina države i njenih građana. Pokazalo se da to ne zanima ni ministre i lidere privatizovanih vlada. Tako se umesto rešavanja krize krenulo u štampanje para kako bi se namirile banke, kako bi banke naplatile svoje gubitke bahatim poslovanjem širom sveta.

Amerika je prva odlučila da štampa novac bez pokrića, sledile su je Velika Britanija, ali i Evropska unija. Niko javno ne zna koliko je tačno novca štampano, jer zvanična saopštenja nisu tačna. U Americi je, po nekim procenama, do sada štampano oko sedam hiljada milijardi dolara. Taj novac, međutim, nije išao za oživljavanje privrede nego, naprotiv, usmeren je tamo gde je i izvorište krize – u banke i na finansijsko tržište. Spekulacije su nastavljene. Tačnije, usmeren je za održavanje modela da drugi rade a Amerikanci troše ono što ti što rade zarade. Pojednostavljeno govoreći, to znači da, na primer, radnik u Kini marljivo radi za malu platu i još marljivije štedi zarađeno. Onda ta njegova ušteđevina i zarada odlaze u Ameriku kao jeftini krediti sa kojima Amerikanci kupuju tu robu koju je kineski radnik proizveo i žive na visokom standardu. U Americi je to značilo da se životni standard i ekonomija ne temelje na proizvodnji i zaradi nego na jeftinom kreditu. Umesto od plate, živi se od jeftinog kredita. To, međutim, ima svoje limite jer pozajmljeni novac mora da se vrati, ali američke banke ne odustaju. Uz podršku administracije u Vašingtonu, Federalne rezerve, koje funkcionišu i kao američka centralna banka, štampaju milijarde dolara bez pokrića i daju ih bankama po godišnjoj kamatnoj stopi od 1 odsto. Onda te banke te dolare plasiraju kao kredite u druge zemlje gde su kamatne stope znatno veće. Te ogromne zarade se slivaju u američke banke, a ne u američku privredu. Istovremeno, štampanje dolara smanjuje vrednost te valute i obezvređuje vrednost ogromnih dugova koje Amerika ima prema drugim zemljama koje su godinama kreditirale Ameriku. To je, ustvari, nastavljena pljačka drugih zemalja i preuzimanje njihovog ekonomskog suvereniteta. Profesor Univerziteta Misuri u Kanzas Sitiju, Majkl Hadson upozorava da je to u stvari finansijska agresija, ono što se nekada radilo vojnom silom – porobljavanje tih zemalja.

To su ogromne zarade. Međunarodni monetarni fond procenjuje da će samo najrazvijenije zemlje biti prinuđene da u 2011. godini pozajme 10 triliona (dest hiljada milijardi) dolara. Izuzev Japana, sve te zemlje imaju više kamatne stope nego u Americi, pa se može pretpostaviti kakve su mogućnosti zarade američkih banaka. A njihove mogućnosti količine dolara su praktično neograničene, jer one dobijaju dolare od Federalnih rezervi koje nemaju ograničenja u štampanju para.

To je sadržaj kapi koja je prelila čašu sa najnovijom emisijom od oko 600 milijardi američkih dolara. To je cilj štampanja tog novca. I to je dovelo do aktuelnog valutnog rata. Kada se ti dolari plasiraju kao krediti u neku zemlju to dovodi do povećane tražnje za lokalnom valutom, što povećava njenu vrednost. Povećanje vrednosti ugrožava konkurentnost njene privrede i polako urušava privrednu sliku te zemlje. Vremenom, ta zemlja postaje zarobljenik američkih kreditora koji iz nje izvlače i poslednju paru. Za uzvrat dobiju medijsko saopštenje iz Vašingtona da “napreduju u ekonomskim reformama i razvoju demokratije”. U nekim zemljama se čak političkim pritiskom Vašingtona unapred povećavaju kamatne stope posle kojih dolaze krediti američkih banaka plaćeni u Americi samo 1 odsto. To se desilo u Australiji.

Valutni sukob je na globalnom nivou, a trenutno je najintenzivniji američki rat protiv evra. Najaktuelniji je slučaj Republike Irske koja je minulih godina bila neka vrsta šampiona neo-liberalnog modela, a sada je postala “Trojanski konj” američkog valutnog rata. Iako Irska vlada ima dovoljno rezervi da ispuni svoje obaveze sve do sredine iduće godine, kampanja je već sada krenula. Uz to, problem u Irskoj nisu uopšte državni dugovi, nego krediti koje su banke nemilice davale “Keltskom tigru”. Već viđenim mehanizmom stvara se panika preko američkih agencija za kreditni rejting, pa potom podizanjem kamatnih stopa na kredite, u ovom slučaju Irskoj. Cilj je višestruk. Prvo, banke, mahom američke, nastoje da preko novca poreskih obveznika i porobljavanja zemlje naplate svoje loše investicije, a potom urušavaju valutu, u ovom slučaju evro. Izvesnu podršku za tu tehnologiju američke banke imaju i u Evropskoj uniji, pre svega nemačkih banaka, koje na isti način naplaćuju svoje gubitke. Sve to nema nikakve veze sa “spasavanjem” Grčke ili Irske, a možda već sutra Španije i Portugalije, nego samo sa naplatom banaka i rušenjem evra. Evro, a ne kineski juan, je za američke banke postao najveći problem, jer veliki broj zemalja planira da svoje devizne zalihe iz dolara prebaci u evro i mnoge to već čine.

Mnoge zemlje su već preduzele mere kako bi se koliko toliko zaštitile. Na prostoru bivšeg Sovjetskog saveza praktično je regionalna valuta ruska rublja, u jugoistočnoj Aziji kineski juan, a u južnom delu Južne Amerike postoji zajednička obračunska valuta. Ili, na primer, Švedska koja je uvela da se sva međunarodna plaćanja, njen izvoz ili usluge, plaćaju u njenoj valuti, kruni, a strani kupac kupi krunu na berzi. Dominacije dolara više nema.

Posle valutnog rata sledi trgovinski rat u kojem će mnoge zemlje, a to je Brazil prvi javno najavio, uvesti ograničenja ulaska stranog kapitala, čitaj američkog dolara, i uvoza strane robe. To, naravno, neće tako jednostavno ići i naredni korak, mnogi strahuju, bi mogle biti nove oružane intervencije, novi, pravi ratovi. Nećeš milom, hoćeš silom.

To je ono što je samit u Seulu nagovestio.

Sve je, ustvari, već viđeno, samo što je sada malo komplikovanije. Takozvana globalizacija je, bez obzira na svoj neuspeh, ipak integrisala svetsku ekonomiju u do sada neviđenim razmerama. Tu je osnovna razlika između kriza u 20. veku, posebno one tridesetih godina tog veka, i ove sadašnje krize, što budi strahovanje da bi zato i njene posledice mogle biti mnogo veće. U sadašnju krizu je upleten daleko veći broj država nego u ranijim krizama. Treba podsetiti da ovo nije bio prvi pokušaj globalizacije. Prvi put je to bilo početkom 20. veka, posle bankrota Britanske imperije 1901. godine. Taj pokušaj nije ekonomski spasao Britansku imperiju, ali je doveo do dva svetska rata koji su samo odložili ono što je bilo neminovno. Ponovni pokušaj, u poslednjim decenijama 20. i prvoj deceniji 21. veka, je takođe doživeo neuspeh, što je zvanično potvrđeno i na samitu u Seulu. Do čega će dovesti sadašnja nefunkcionalna globalizacija? To je pitanje od čijeg odgovora celi svet strahuje, ali se, izgleda, mnogi na taj odgovor i pripremaju. Amerika izdvaja 30 odsto svog budžeta za oružane snage, Kina je već deset godina najveći kupac oružja i vojne opreme u svetu, Rusija, Brazil i još neke zemlje intenzivno razvijaju novu tehnologiju naoružanja, a izgleda da i Nemačka u tajnosti razvija nuklearnu vojnu tehnologiju. Mnogi hroničari i poznavaoci prilika procenjuju da novi ratovi nisu više u znaku “da li” nego “kada i gde”. Ratne pripreme su, izgleda, već poodmakle. U Adenskom zalivu je već nekoliko godina, pod izgovorom borbe protiv pirata, ogromna koncentracija zapadnih pomorskih snaga, ali i Kine, Rusije pa čak i Malezije i Indonezije. Pirati u tom delu imaju čak svoj informativni centar u Londonu iz kojeg redovno saopštenjima snabdevaju novinsku agenciju Rojters, pa se nameću mnoge sumnje ko stoji iza njih. Mnogo je, međutim, ozbiljnija situacija u Južnom Kineskom moru gde je, takođe pod izgovorom borbe protiv pirata, koncentrisana ogromna vojna sila Amerike. Američki vojnici presreću i pretresaju trgovačke brodove, mahom kineske, i to na otvorenom moru što je zakonom zabranjeno. U osnovi, to je, prema međunarodnim konvencijama, akt rata. Zvanični Peking je saopštio da “pomno prati razvoj situacije” i kupuje oružje.

Da bi se takav razvoj aktuelne ekonomske krize izbegao, neophodan je odlučan i radikalan zaokret, pre svega u politici Amerike i zapadnih zemalja. Ali, savremeni političari na Zapadu nemaju taj kapacitet. Vremena su se promenila i ekonomska kriza je, pre svega, simbol tektonskih promena u svetu. Ti ljudi su deo krize i oni jednostavno ne mogu da budu rešenje. Oni mogu samo da slede svoje gazde, krupni kapital i banke. Na toj osnovi je i vršena njihova selekcija, a izbori su samo paravan savremene demokratije. Ratovi su, na žalost, postali realna perspektiva.

Za mnoge čitaoce ovi redovi mogu da izgledaju kao nerealna procena, nešto kao “teorija zavere”. Na žalost, to je realnost savremenog sveta koju ne može promeniti ni na brzinu proglašeno venčanje budućeg engleskog kralja, princa Vilijema. Po istoj logici je bilo upriličeno i venčanje njegovih roditelja, princa Čarlsa i pokojne princeze Dajane, 1981. godine, ali nije pomoglo tadašnjoj krizi. Situacija je zaista veoma ozbiljna.

10 коментара:

Spasimo Srbiju је рекао...

Odličan tekst zaista. Moraću svojim komentarom da upotpunim sliku današnjeg "modernog" sveta, da bi čitaoci još bolje razumeli o čemu se zapravo radi.

Elem demokratija kao politički fundament i kao ponos zapadnog društva se pretvorila u farsu. Američki Vrhovni sud je januara ove godine doneo odluku iz koje sledi da veliki biznis može bez ograničenja i nesmetano finansirati političke kampanje i kandidate i u političke svrhe trošiti onoliko novca koliko želi. U Evropi na primer, moguće je biti vlasnik medijske imperije i koristiti je u borbi za vlast, ili preko nje uticati na javno mnjenje i tako podržavati sopstvenu politiku. Politički kandidati i partije vrede onoliko koliko novca ili medijske podrške, privatne dabome, stoji iza njih. To postaje i legalno i legitimno.

Zahvaljujući tehnologiji, ali ne samo njoj, političke policije (obaveštajne službe) snažnije su nego ikada u istoriji. Koncept privatnosti nestaje, podaci o građanima se sakupljaju i katalogizuju – po potrebi, ali i bez nje. Mogu zatrebati. Da li je ovakav razvoj uslovljen porastom terorizma ili je terorizam samo izgovor, u konačnom ishodu nije previše važno. U meri u kojoj politička policija postaje moćnija, onaj deo bezbednosnih struktura koje se bave zaštitom građana i njihove imovine slabi. Strah, nesigurnost i nemoć se puzajući uvlače u sistem i u živote ljudi.

Анониман је рекао...

ovakvi tekstovi mi stavljaju do znanja da nisam na pogresnom putu razmisljanja...naime drago mi je da vidim da se moja ramizljanja i razmisljanja drugih ljudi skoro potpuno poklapaju...na sve ovo najkrace mogu da kazem---sa ovakvim svetom i ovakvim neokapitalizmom i ovim rasporedom snaga u svetu je gotovo onog momenta kad svet bude izabrao drugu monetu za obracun vrednosti na svetskom trzistu --KAD ZAMENI DOLAR...dolar drzi ameriku na povrsini vode...

Miško је рекао...

Одличан текст...предпостављам да је ово чачкање измежу северне и јужне Кореје само увод за сукоб са Кином. Та куповина и продаја наоружања Кини, подсећа на ситуацију пред други светски рат, када су се исто тако наоружавале Немачка и Јапан.

JO је рекао...

Pozdrav i hvala za dobre tekstove.

Sanja је рекао...

Mracan scenario ali isto tako realan.

Анониман је рекао...

Bice haos, sta ce biti sa Srbijom , gde smo tu mi ?

Raja је рекао...

Ako bi trebalo da učimo iz istorije onda je jasno zašto moćni Zapad i Amerika ništa ne čine na izlasku iz krize. Moćnicima je uvek izuzetno teško da priznaju realnost i pad svoje moći. Do poslednjeg časa nastoje da izbegnu to suočavanja i da raznim manevrima odlože ono što je neminovno. Samo se gube vreme i životi ljudi jer se ne može izbeći ono što se već desilo. Najčešći modeli izbegavanja realnosti kod moćnika su ratovi.

Srbin је рекао...

Теоретичари криза знају да свака криза најпре почне на најапстрактнијем нивоу. То значи у култури. Неки говоре о предзнаку кризе у појави коју зову “криза модерности”. Потом псе појави у финансијама, па пређе на тржиште и то скоро без изузетка, прсне у сектору некретнина. Потом се прошири на банкарство, па на крају на привреду и услужне делатности. Затим погоди становништво и претвори се у следећи облик: У социјалну кризу. Свака наредна трансформација узима дуготрајнији облик. Кад почне криза да се извози, суверене државе се бране од увоза кризе економским национализмом. Ово о чему пише Љепојевић (недостатак договора Г 20) је управо то. Иза тога је рат светских размера, који служи погођеним гигантским економијама за извоз кризе и утеривање колонијализма силом. Ако хоћете, то је “борба за нову империјалистичку поделу света”. А ми сањамо ЕУ, беле шенгене, звечке, цуцле и шарене лаже… Први смо се борили против шпекулативног капитала који је довео човечанство довде. Сад, кад треба да применимо то своје искуство, ми смо ставили пинк наочаре.

Анониман је рекао...

И руководство наше земље Србије добија учестале похвале од светских моћника-”да напредујемо у економским еформама и у развоју демократије”, што се нажалост огледа у тоталном осиромашењу народа управо уз помоћ новог нчина освајања -финансијском агресијом коју су оперативно извршиле експозитуре ино банака, чије јемасовно појављивање својевремено актуелна власт најавила као добар знак за развој земље, које се сада убрзано припремају за одлазак, што указује да су завршиле своју мисију, односно испумани новац из наше земље већ су пренеле у њихове матичне банке-.земље!Новац и то без покрића дакле искоришћен је као најефектније оружје с тим што је у нашем случају, који се може сврстати у својеврсну показну вежбу светских моћника, рађено и комбиновано-најпре оружаном силом а потом уз помоћ лажног новца. Та код нас остварена показна вежба јесте најава како ће се ствари у вези поробљавања дешавати диљем света. Нема сумње дакле, да је новац без покрића, било да се ради о долару или евру, зеленом или жутом, искоришћен,бар што се нашег случаја тиче, као моћно средство освајања-поробљавања.Наравно ауторе да је ситуација, што се рата и мира тиче,озбиљна, чак додао бих и смртно озбиљна , како наш напаћени народ уме да каже!!!

Анониман је рекао...

Na frazu "rani sina i salji u vojsku" neko je u istoriji pritisnuo "random" dugme

Постави коментар